يکشنبه،۱۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۶

جهانگیری: عزم دولت بر احیای دریاچه ارومیه است

گروه جامعه - اسحاق جهانگیری پس از بازدید از دریاچه ارومیه و بررسی آخرین وضعیت آن به خبرنگاران گفت: بحث احیای این دریاچه از سال ۱۳۹۲ و بی درنگ پس از روی کار آمدن دولت یازدهم در دستور کار قرار گرفت و راه اندازی ستاد احیا جزو نخستین مصوبه های دولت بود که مسئولیت آن به معاون اول رئیس جمهوری واگذار و تصمیم های مهم و تاثیرگذاری طی سال های اخیر در این ستاد اتخاذ شد.
وی افزود: همانطور که احیای این دریاچه برای مردم ایران و به خصوص مردم استان های آذربایجان شرقی و غربی مهم و حیاتی است، برای دولت نیز از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است.
جهانگیری، بهره وری بهینه از منایع آبی حوضه آبریز، تغییر کاربری های اراضی کشاورزی، مسدودسازی چاه های غیرمجاز و کنترل وضعیت چاه های مجاز در حوضه آبریز دریاچه را از جمله اقدام های اجرایی احیای دریاچه عنوان کرد و گفت: هم اکنون با لایروبی مسیرهای رودخانه ای در استان های آذربایجان شرقی و غربی، آب های روان به راحتی وارد دریاچه می شود.
رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه در سال گذشته ۴۵درصد از اعتبارات اختصاصی برای طرح احیای دریاچه ارومیه جذب شد، کمبود اعتبارات کلی در کشور را دلیل اصلی جذب پایین بودجه اختصاصی عنوان کرد.
جهانگیری تراز کنونی آب دریاچه ارومیه را خوب توصیف کرد و افزود: اما نسبت به برنامه های پیش بینی شده هنوز این میزان آب عقب است و باید دستگاه های اجرایی آذربایجان شرقی و غربی و کردستان تلاش کنند تا در فرصت های باقی مانده و تا پایان سال جاری آب مورد نیاز و پیش بینی شده تامین شود.
وی ابراز امیدواری کرد طی سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸اعتبارات احیای دریاچه ارومیه تحقق یابد.
معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر عزم و اراده خاص دولت دوازدهم برای احیای دریاچه ارومیه، گفت: احیای این دریاچه مساله ملی بوده و تمام دولت ها باید به آن اهتمام ویژه ای داشته باشند.

انتهای پیام/