پنج شنبه،۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۸
سومین بیمار مبتلا به HIV نیزدرمان شد

گروه سلامت و پزشکی - کارشناسان اعلام کرده‌اند تنها چند روز پس از درمان بیمار مبتلا به HIV به نام مرد لندن موفق شده‌اند مردی دیگر در کشور آلمان را از عفونت HIV رها کنند.

به گفته کارشناسان شیوه درمانی به کار گرفته شده برای درمان بیمار سوم مشابه روشی است که در بیمار لندن استفاده شده است.

بیمار سوم که با نام بیمار دوسلدورف شناخته می‌شود با دریافت پیوند مغز استخوان از یک اهدا کننده مناسب از ویروس HIV پاک شده است، بیمار دوسلدورف اکنون به مدت ۳ و نیم ماه است که دارو‌های مخصوص کنترل علامت‌های HIV را قطع کرده است و به گفته گروهی از کارشناسان بازه زمانی کوتاهی برای نتیجه گیری قطعی درباره درمان بیمار در اوست.

در بدن بیمار لندن اکنون پس از گذشت ۱۸ ماه از قطع دارو هنوز علامت‌های فعالیت دوباره HIV مشاهده نشده است.

سومین بیمار مبتلا به HIV نیزدرمان شد

هر ۲ بیمار لندن و دوسلدورف، تحت پیوند مغز استخوان از اهداکنندگانی قرار گرفته اند که دارای جهش ژنتیکی نادربوده اند. این جهش ژنتیکی سبب می‌شد که اهدا کنندگان به طور طبیعی دربرابر ویروس HIV مقاومت داشته باشند.

این جهش سبب جلوگیری از انتقال HIV به سلول‌های درونی بدن می‌شود و به این ترتیب عفونت در بدن ایجاد نمی‌شود.

اولین فردی که با این روش درمانی نجات یافته است بیمار برلین است که درسال ۲۰۰۷ تحت درمان پیوند مغز استخوان قرارگرفته است، او در زمان پیوند بیش از یک دهه بود که به HIV دچار بوده است.

به گفته کارشناسان با توجه به خطر‌های پیوند مغز استخوان برای گیرنده پیوند، نمی‌توان این روش را درمانی استاندارد برای HIV معرفی کرد و به مطالعه‌های بیشتری برای یافت یک روش درمانی استاندارد و کم خطر نیاز است.

انتهای پیام/

منبع: livescienc