ریزگرد

ریزگرد
در چند روز گذشته نامه‌ای در فضای مجازی منتشر شده که طی آن مشاور وزیر بهداشت به زیرمجموعه این وزارتخانه اعلام کرده که بنا بر نامه عیسی کلانتری – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست – از به کار بردن واژه...
جامعه > سلامت نوشت:‌ رئیس اداره آسم و آلرژی وزارت بهداشت گفت: شیب ابتلا به آسم در کشور رو به افزایش است و میزان آن در برخی استان‌ها مانند خوزستان دوبرابر آمار کشوری است. دکتر مهدی نجمی با اشاره به...
گروه گردشگری- ایران - با آبگیری تالاب منصوره از طریق کانال آبرسانی به کانون های فوق بحرانی ریزگرد، حیات دوباره پس از سال ها خشکی به زمین های تشنه این تالاب بازگشت. تالاب منصوره واقع در ۴۰ کیلومتری...

چرا سازمان محیط زیست برای حذف کلمه «ریزگرد» نامه نوشت؟

در چند روز گذشته نامه‌ای در فضای مجازی منتشر شده که طی آن مشاور وزیر بهداشت به زیرمجموعه این وزارتخانه اعلام کرده که بنا بر نامه عیسی کلانتری – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست – از به کار بردن واژه ریزگرد خودداری کنند.

علی محمد طهماسبی بیرگانی مدیر ملی ستاد مقابله با گرد و غبار در این باره با اشاره به اینکه این نامه به کلیه دستگاه‌های اجرایی ارسال شده است، گفت: کلمه ریزگرد غلط است و مبنا و معنای علمی ندارد. درست‌ترین کلمه گردِ خاک است اما به دلیل ثقیل بودن، گرد و خاک گفته می‌شود که معادل فارسی کلمه dust است البته کلمه گرد و غبار هم استفاده می‌شود که غلط نیست.

شیب رو به افزایش ابتلا به آسم در ایران/ آمار دوبرابری بیماری در خوزستان

جامعه > سلامت نوشت:‌ رئیس اداره آسم و آلرژی وزارت بهداشت گفت: شیب ابتلا به آسم در کشور رو به افزایش است و میزان آن در برخی استان‌ها مانند خوزستان دوبرابر آمار کشوری است.

بازگشت زندگی به تالاب منصوره

گروه گردشگری- ایران - با آبگیری تالاب منصوره از طریق کانال آبرسانی به کانون های فوق بحرانی ریزگرد، حیات دوباره پس از سال ها خشکی به زمین های تشنه این تالاب بازگشت.

تالاب منصوره واقع در ۴۰ کیلومتری اهواز که بخشی از حوضه تالاب بزرگ شادگان به شمار می رود پس از 5 سال خشکی از طریق کانال آبرسانی به کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد آبگیری و احیا شد.

این تالاب با مساحت ۱۴ هزار هکتار در جنوب شرق اهواز واقع است و در طول سال های اخیر جزو کانون های فوق بحرانی ریزگرد بوده است.

اشتراک در RSS - ریزگرد