مصرف کدام خوراکی ها دندان ها را زرد می کند؟

دوشنبه،۰۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۹
مصرف کدام خوراکی ها دندان‌ها را زرد می کند؟

گروه تغذیه - مصرف بعضی از خوراکی‌ها با آسیب زدن به مینای دندان باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شوند.

دندان‌های سفید و مرتب در برقراری ارتباط ما با دیگران نقش موثری دارند و می‌توانند رابطه ما را تقویت بخشند. از این رو برخی افراد همواره از داشتن دندان‌های زرد رنگ عذاب می‌برند و با وقت گذاشتن در کلینیک‌های دندان پزشکی وقت زیادی را صرف زیبایی و سفید کردن دندان‌های خود می‌کنند، اما می‌توان با کنار گذاشتن مصرف برخی مواد غذایی و الگو برداری از تغذیه مناسب خودتان پزشک دندان هایتان باشید. در ادامه به موادغذایی که منجر به زرد شدن دندان‌ها می‌شوند پرداخته ایم.

غذا‌های اسیدی

گوشت‌های قرمز، ماهی ها، غذا‌هایی دریایی، لبنیات، گوجه فرنگی، مرکبات، غلات، میوه جات، سبزیجات و نوشیدنی‌ها حاوی مقدار زیادی خاصیت اسیدی هستند که می‌توانند با تغییر حالت اسیدیته بدن مینای دندان را پوشاده و عاج دندان را زرد کنند.

مصرف کدام خوراکی ها دندان‌ها را زرد می کند؟

قهوه و چای

ماده‌ای که باعث می‌شود وقتی میوه‌های کال و نرسیده را مصرف می‌کنیم در دهانمان احساس گسی کنیم با نام تانن شناخته شده است. نقش تانن‌ها حفاظت از گیاهان در مقابل آفات است چرا که با ایجاد طعم گس در میوه‌ها می‌تواند آفات را از گیاه دور کند. مقدار زیادی تانن در قهوه نهفته است که با گذر زمان باعث به وجود آمدن لکه شده و آسیب پذیری بیشتر دندان‌ها را در مقابل مواد اسیدی افزایش می‌دهد.

مصرف زیاد چای نیز در زرد شدن دندان‌ها موثر است.

مصرف کدام خوراکی ها دندان‌ها را زرد می کند؟

انواع توت‌ها و انار

جالب است بدانید که رنگدانه‌هایی که رنگ سیری به توت‌هایی مانند تمشک، تمشک آبی، تمشک سیاه و انار می‌دهند باعث لکه دار شدن دندان‌ها می‌شوند.

بهتر است پس از مصرف این مواد دندان‌های خود را شستشو دهید تا اثر طولانی مدت این رنگ ها روی دندان‌ها زردی برجای نگذارد.

مصرف کدام خوراکی ها دندان‌ها را زرد می کند؟


بیشتر بخوانید: 

این ۶ راه را برای سلامتی دهان و دندان را جدی بگیرید!

5 عادت بهداشتی که نمی دانید به دندان هایتان آسیب می زنند


رنگ‌های خوراکی

آب نبات، شکلات، نوشیدنی‌های ورزشی و نمک‌های غذایی با رنگ‌های خوراکی می‌توانند به مینای دندان آسیب رسانده و ریشه‌ها را آسیب پذیر کنند. بلافاصله بعد از مصرف مواد غذایی حاوی رنگدانه‌های خوراکی حتما مسواک بزنید و برای داشتن دندان‌های زیبا و مناسب مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

مصرف کدام خوراکی ها دندان‌ها را زرد می کند؟

انتهای پیام/