هجوم غیربومی‌ها به مازندران برای خرید ملک

پنج شنبه،۰۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
هجوم غیربومی‌ها به مازندران برای خرید ملک

گروه اقتصادی- ایران نوشت: غیر بومی‌ها به هرقیمتی زمین را در مازندران می‌خرند و مردم منطقه قدرت خرید خود را از دست داده اند. خشکسالی و کمبود آب در برخی از استان‌ها بویژه در جنوب کشور، باعث شده تا عده‌ای از مردم این استان‌ها برای فرار از این کمبود‌ها، به شهرهای شمالی بخصوص مازندران هجوم بیاورند.

بنا بر مشاهدات خبرنگارما و بر اساس اظهار نظرهای برخی از مشاوران املاک در شهرهای مختلف مازندران، آمار فروش زمین و ملک به غیربومی‌ها طی ماه‌های اخیر رشد زیادی داشته است. درگذشته شتاب خرید ملک در ارتفاعات استان بود، اما این روزها دیگر تفاوتی نمی‌کند. آنان با پرداخت مبلغی بیشتر از قیمت واقعی زمین بسرعت مالک زمین را متقاعد به فروش می‌کنند.

شتاب خرید زمین از سوی ساکنان استان‌های دیگر

«عیسی قاسمی طوسی» مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران در این باره می‌گوید: آمارهای رسمی در این باره نداریم، اما واقعیت این است که این اتفاق در حال رخ دادن است؛ اینکه در بسیاری از استان‌ها مشکل کم آبی داریم واضح و روشن است، اما این روزها شتاب خرید زمین از سوی ساکنان استان‌های دیگر بیشتراست.
برهمین اساس، خریداران زمین‌ها بیشتر از ساکنان استان‌هایی هستند که در سال‌های اخیر برای تأمین آب با مشکلات بی‌شماری روبه‌رو بوده‌اند، اما واضح است که مازندران و گیلان نیز با تأثیر گرفتن از کاهش باران‌ها دچار کمبود آب شده اند؛ کمبودی که بنا بر اظهارات مسئولان امر بیش از 22 درصد تا مهر ماه امسال بوده است. اما با وجود این، این کاهش‌ها در مقایسه با استان‌های گرم و خشک خیلی به چشم نمی‌آید و خیلی از ساکنان این مناطق برای دسترسی به آب تمام اموال خود را به پول نقد تبدیل کرده و راهی سواحل خزر می‌شوند. کاربری شمال در حال تغییر است؛ زمانی بحث، بحث ویلا و آخر هفته و تفریح بود حالا اما شمال دارد به پناهگاهی تبدیل می‌شود برای مردمی که از خشکسالی به ستوه آمده‌اند و دست‌شان هم به دهان‌شان می‌رسد؛ قمی‌ها، کاشانی‌ها، اصفهانی‌ها، خوزستانی‌ها و... را نیز باید به فهرست استان‌های دیگر اضافه کرد. اما ظاهراً سرفهرست متعلق به اصفهانی‌هاست. با این حال، این روزها گفته می‌شود خریداران جدیدی هم برای زمین‌ها پیدا شده است!

انتهای پیام/