متن دستورالعمل ۱۱ماده‌ای ترامپ برای سران عرب حاشیه خلیج فارس با دستورکار تقابل با ایران

سه شنبه،۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۵

گروه بین الملل - به گزارش پیام ایران و به نقل از روزنامه الرأی کویت منابع نزدیک به کاخ سفید اعلام کردند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به‌دنبال پایان دادن به بحران خلیج فارس قبل از اتخاذ تصمیم نهایی در خصوص برجام است که تاریخ آن را در روز 12 ماه مه سال جاری اعلام کرده است.

این منابع اعلام کردند ترامپ از مایک پامپئو ــ هنگامی که مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بود ــ خواسته بود تحرکات گسترده‌ای را نزد کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام دهد تا آنها بتوانند اختلافات فی‌مابین را قبل از اعلام تصمیم نهایی ترامپ درباره توافق هسته‌ای امضاشده بین ایران و کشورهای بزرگ کنار بگذارند.

منابع آمریکایی می‌افزایند که ترامپ حدود 20 روز پیش نامه‌هایی را برای رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس ارسال کرده که شامل نکات زیر است:

1. تأکید بر دوستی مستحکم بین آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس و ادامه این دوستی.

2. تأکید بر ضرورت وحدت مواضع برای مقابله با آن چیزی که خطر ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه توصیف شده است.

3. تأکید بر تعهد آمریکا به امنیت کشورهای حاشیه خلیج فارس از نظر اخلاقی و اشاره به اینکه این موضوع به‌نفع آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

4. تأکید بر این نکته که مبارزه با ایران به‌صورت بهتر نیازمند همگرایی و همبستگی داخل شورای همکاری خلیج فارس و ائتلاف قوی آن با مصر و اردن و سایر کشورهای دیگر دوست است.

5. هشدار به این نکته که آمریکا به‌تنهایی مسئولیت مقابله با برنامه‌های ایران(!) را در صورت ادامه اختلافات میان متحدان عرب در شورای همکاری خلیج فارس به‌عهده نخواهد گرفت.

6. ترامپ در این نامه‌ها به آنچه جانفشانی‌ها و هزینه‌های مادی و انسانی آمریکا به روند مبارزه با تروریسم نامگذاری کرده، اشاره و تأکید کرد که حجم هزینه‌هایی که آمریکا در جنگ ضد تروریسم پرداخت کرده، زیاد است، اما کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در درجه اول از آن استفاده‌های امنیتی کرده‌اند.

7. وی در نامه‌های خود به این موضوع اشاره کرده است که در صورتی که کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌صورت جمعی موضعی واحد در ائتلاف با آمریکا برای مبارزه با تروریسم و مجبور کردن ایران به آنچه برنامه‌های خصمانه این کشور ضد منطقه نامیده شده، اتخاذ نکنند، ممکن است اقدامات آمریکا در این روند ادامه پیدا نکند.

8. ترامپ در این نامه‌ها همچنین به این نکته اشاره می‌کند که کشورهای حاشیه خلیج فارس باید قبل از برگزاری نشست سران آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس، مواضع متحدی در قبال پایان دادن به منازعات اتخاذ و با صدور بیانیه‌ای اعلام کنند که تمام حالت‌های تحریم‌ میان یکدیگر را کنار گذاشته و مرزهای زمینی و هوایی آنها به حالت قبل بازگشته و مناسبات دیپلماتیک آنها بار دیگر احیا ‌شود. هر کدام از طرف‌ها باید مقادیر مشخصی از مسئولیت در قبال این توافق را بر دوش بگیرند و مشکلات موجود را رفع کنند.

9. ترامپ در این نامه‌ها تأکید کرده است که دیپلماسی آمریکا آمادگی سهیم بودن در نزدیک کردن دیدگاه‌های کشورها و اطمینان‌بخشی به تمام طرف‌ها برای کنار گذاشتن نگرانی‌ و ترس‌ آنها را دارد. البته بررسی تمام پرونده‌ها و جزئیات آنها به زمان طولانی نیاز دارد، اما آمریکا به‌همراه اردوگاه خود به وحدت برای مقابله با تحولات آینده نیاز دارد و باید تا پایان ماه آوریل میلادی توافق کلی به دست آید و جزئیات پرونده‌ها و تضمین‌های مربوط به آنها در آینده مورد بررسی قرار گیرد.

10. این نامه‌ها همچنین از کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌خواهد تا هجمه‌های تبلیغاتی ضد یکدیگر را کنار بگذارند، چرا که این روند سبب افزایش تنش شده و رسیدن به راه‌حل را با مشکل روبه‌رو می‌کند و حساسیت‌های موجود میان ملتهای منطقه را بالا می‌برد.

11. نامه‌های ارسال‌شده از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سران کشورهای حاشیه خلیج فارس همچنین بر ضرورت رایزنی‌ها بین آمریکا و این کشورها درباره اقدامات آینده واشنگتن در قبال ایران تأکید کرده است. آمریکا همچنین خواستار حمایت کشورهای مذکور از مواضع آمریکا و حمایت و پشتیبانی و تأیید کشورهایی نظیر مصر و سایر دولت‌ها از مواضع آمریکا در قبال ایران شده است.

پیش از این دونالد ترامپ اعلام کرده بود که کشورهای حاشیه خلیج فارس بزرگترین برنده حضور نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه هستند. همچنین کارمندان ارشد دولت آمریکا نظیر جان بولتون مشاور امنیت ملی این کشور نیز گفته‌اند که آمریکا از زمان حملات 11 سپتامبر تاکنون بیش از 6 تریلیون دلار هزینه کرده است و انتظار دارد که پایتخت‌های عربی نقش بیشتری در مقابله با ایران ایفا کنند.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم