آغاز رسمی بررسی استیضاح ترامپ از سوی نمایندگان دموکرات

شنبه،۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
آغاز رسمی بررسی استیضاح ترامپ از سوی نمایندگان دموکرات

گروه بین الملل- مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا دستور بررسی استیضاح دونالد ترامپ را صادر کرده است.

به گزارش پیام ایران، گفته می‌شود این فرایند در واکنش به تقاضای ترامپ از رئیس جمهور اوکرایین برای افشاگری در مورد جو بایدن، رقیب سیاسی‌اش آغاز شده است.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان امریکا از حزب دموکرات روز سه‌شنبه به گونه رسمی تحقیقات در مورد استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا را اعلام کرد. این اقدام که از سوی حزب دموکرات صورت گرفته، اولین گام در راستای فرایندی است که می تواند رئیس جمهور را از سمت‌اش برکنار کند. این روند همچنان می‌تواند انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ را تحت تاثیر قرار دهد.

خانم پلوسی گفته است: «عملکردهای ریاست جمهوری ترامپ واقعیت‌های ناشایسته خیانت رئيس جمهور به سوگند، خیانت به امنیت ملی و خیانت به درستی انتخابات ما را آشکار ساخت.»

maxresdefault_1.jpg

او افزوده است: «رئیس جمهور باید پاسخگو باشد، هیچ کس فراتر از قانون نیست.»

مسئله استیضاح ترامپ پس از آن مطرح شد که ادعاهایی مبنی بر درخواست کمک او از یک دولت خارجی برای انتخاب دوباره اش به عنوان رئیس جمهور امریکا بالا گرفت.

گزارش ها حاکی اند که اطلاعات مخفی وجود دارد که دونالد ترامپ در ماه جولای با ولادمیر زلنسکی رئیس جمهور اکرایین تماس تیلفونی برقرار کرده و ظاهراً او را تحت فشار قرار داده تا در مورد جو بایدن معاون پیشین ریاست‌جمهوری امریکا و رقیب احتمالی‌اش در انتخابات بعدی و همچنین هنتر پسر بایدن افشاگری کند.

گزارش هایی وجود دارند که دونالد ترامپ در تماس تیلفونی از رئیس جمهور اوکرایین خواسته که فعالیت‌های اقتصادی جوبایدن و پسرش را در این کشور بررسی و در این زمینه با وکیل شخصی او همکاری کند. 

واکنش ترامپ

دونالد ترامپ این اتهام را رد کرده و گفته که گفتگوی تیلفونی‌اش با رئیس‌جمهور اوکرایین بسیار دوستانه بوده است.در همین حال، رئیس‌جمهور ترامپ  در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک، توییت کرد که متن کاملی از تماس خود با زلنسکی را منتشر می‌کند.

untitled-1.jpg

او نوشته است: «من در حال حاضر در سازمان ملل متحد هستم. اما فردا نسخه کامل و ویرایش‌نشده مکالمه تیلفونی‌ام با زلنسکی رئیس‌جمهور اوکرایین را منتشر می‌کنم.»

اوایل روز سه‌شنبه، مجلس سنای امریکا که اکثریت اعضای آن جمهوریخواه اند، قطعنامه غیرالزام‌آوری را تصویب كرد و از ترامپ خواست تا مدارک مربوط به این قضیه را در اختیار کمیته های استخبارات مجلس نمایندگان و سنا قرار دهد.

ترامپ اعتراف كرده كه يک هفته قبل از تماس تیلفونی با رئیس جمهور اوکرایین، نزدیک به ۴۰۰ میلیون دالر كمك امريكا به این کشور را منجمد کرده است. اما او انكار كرد كه اين كار را به خاطر زیر فشار قرار دادن زلنسکی برای شروع تحقیقات علیه بایدن کرده باشد. ترامپ تاکید کرده که این کار به منظور فشار آوردن به اروپایی‌ها برای حمایت بیشتراز دولت اوکرایین انجام شده است. هفته گذشته این کمک مالی دوباره آزاد شد.

ak_trump11_0602.jpg

روند استیضاح چگونه است؟

براساس قانون اساسی امریکا، تنها مجلس نمایندگان صلاحیت استیضاح را دارد، اما این کار باید از سوی مجلس سنا که اکثرایت اعضای آن جمهوری‌خواه اند، نیز مورد تائید قرار گیرد.

فقط دو رئیس جمهور در تاریخ ایالات متحده استیضاح شده اند: اندرو جانسون و بیل کلینتون. اما این کار منجر به برکناری آنان نشده است. ریچارد نیکسون، سی و هفتمین رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا برای جلوگیری از استیضاح از سمتش کنار رفته بود. 


بیشتر بدانید: هیلاری کلینتون: ترامپ دیپلماسی آمریکا را به ابزاری بی‌ارزش برای اخاذی تبدیل کرده


انتهای پیام/