پنج شنبه،۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۴
مهناز افشار: فوتبال برایم زمینی برای گرفتن حق زنان است

گروه ورزشی- بخشهای مهم صحبتهای مهناز افشار در حمایت از تیم ملی فوتبال بانوان را برایتان انتخاب کرده ایم:

-بعد از اولین بازی دوستانه تیم ملی برابر بلاروس توئیت کردید و ضمن حمایت از تیم ملی قول دادید به ورزشگاه بیایید و به قولتان هم عمل کردید.چه حسی به این تیم و چقدر انرژی داشتید تا برای بازی دوم حضور داشته باشید؟

احساسی که به این تیم دارم همان حسی است که به زنان سرزمینم دارم. تیم ملی زنان نماینده تمام زنان ما هستند پس نماینده من هم هستند و باید کنار آنها می بودم. انرژی و انگیزه زیادی داشتم نه به خاطر قولی که داده بودم بلکه وظیفه خودم می دانستم که حمایتم فقط در حد توئیت کردن و نوشتن نباشد.

-تلاش شما به نظر بیشتر از اینکه یک حرکتی ورزشی باشد ، بیشتر ابعاد اجتماعی دارد. به بیان بهتر انگار هدفتان بیشتر از موفقیت تیم ملی زنان پیشبرد یک برنامه اجتماعی است.

حرکت ورزشی در جای خود و مسایل اجتماعی هم در جای خودشان برای من اهمیت دارند.

-بعد از این بازی عکس هایی منتشر شد که شما را روی سکوها و در حال تشویق نشان می داد و حتی در برخی تصاویر مشغول طبل زدن بودید. بازی در نقش یک هوادار یا بهتر بگوییم زندگی در این نقش چه جذابیت هایی برایتان داشته است؟

بازی یا زندگی فرقی ندارد چون هر دو آن ها روح و روان یک آدم را کاملا درگیر می کند. پس نمی توانم بگویم اهمیت یا تاثیری نداشته است اما آنچه خیلی خوشحالم می کند لطف و انرژی تماشاچی ها است که من را هم شامل شد و از آن لذت بردم.

-گفته بودید که دنبال راهکارهای علمی و عملی برای فوتبال زنان هستید. در رابطه با این راهکارها و ایده هایی که در ذهنتان درباره فوتبال زنان دارید صحبت کنید.

درمجموع باید بگویم که به فوتبال هیچگاه به چشم یک ورزش نگاه نمی کنم بلکه فوتبال را زمینی برای گرفتن حقوق زنان و بالابردن درک درک و فهم نسبت به کار گروهی می دانم. ضمن اینکه باید فوتبال زنان را از لحاظ مالی و اقتصادی تامین کنیم. این تیم باید اسپانسر داشته باشد و تبلیغات بگیرد، باید به اردو و سفر برود و هرچیزی که در دنیا برای ورزش زنان استفاده و لحاظ می شود در اینجا هم وجود برای زنان ورزشکار به وجود بیاید.

مهناز افشار+استادیوم

-تماشاگر حرفه ای فوتبال معمولا دنیای متفاوتی نسبت به دنیای مثلا یک بازیگر که بیشتر در جوامع فرهنگی و هنری وقت می گذارند، است. زندگی در بین تماشاگران زن طرفدار فوتبال چگونه است؟

تماشاگران فوتبال دنیایی عجیب زیبا دارند. دنیایی که پر از عشق و زندگی است. واقعا حیف است که آن ها را نشناسیم و حتی قدرشناسشان نباشیم.

-حضورتان در فوتبال قرار است در حد حمایت های خارج از زمین بماند یا قصد دارید تخصصی تر وارد این ورزش شوید؟

نه! بخش تخصصی فوتبال بماند برای متخصصان.من یک حامی و تماشاگر جدی هستم و معتقدم که این تیم باید لباس هاس درست و استاندارد، تبلیغات و اطلاع رسانی داشته باشد. حتی بازیکنان و کادرفنی باید از لحاظ مالی تامین شوند تا بتوانند به طور حرفه ای ورزش کنند. باید به تماشاچیان خانم با احترام به آزادی آن ها برخورد شود و در این صورت من مطمئن هستم که شور و هیجانی که در بین بازیکنان و عوامل تیم و تماشاگرانش وجود دارد می تواند فوتبال زنان را به جایگاهی که واقعا استحقاقش را دارد برساند.

انتهای پیام/

منیع: ورزش سه