دوشنبه،۲۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸
"برگ سبز" کتابی تازه برای خبرنگاران

گروه فرهنگ و هنر - کتاب برگ سبز تالیف حسین طالبی خبرنگار ارشد و گوینده اخبار صداوسیمای جمهوری اسلامی منتشر شد.
این کتاب 174صفحه ای را انتشارت کتاب بوم منتشر کرده است.
به گزارش شایگاه خبری پیام ایران، طالبی در این کتاب آورده است: هر خبرنگار باید قادر باشد با اتکا به آموخته ها در هر شرایطی عملیات جمع آوری، پردازش و ارسال خبر و گزارش را به بهترین شکل آن انجام دهد .
هرچند تنوع کارخبرنگاری بسیار زیاد و متفاوت است و نمی توان نسخه ای واحد برای تهیه گزارش از یک رویداد و یا سوژه ارائه کرد، اما می توان تشابه هایی یافت . 
هدف از نگارش این کتاب، آموزش خبرنگاری در قالب  بیان تجربه ها، مشاهدات و خاطراتی است که در طول 28 سال فعالیت بعنوان خبرنگار در رادیو و تلویزیون ایران برای نگارنده رخ داده است. تا در صورت مواجهه با رویدادهای مشابه، راهنمای علاقمندان این حرفه باشد . 
او همچنین تلاش کرده است از مجموع هزاران ماموریت خبری، موضوعاتی  را  انتخاب و بیان کند که یک یاچند نکته آموزشی در آن وجود داشته باشد.  بنابراین محور اصلی مطالب کتاب  تجربه های دوران اشتغال به این حرفه، فارغ از هرگونه موضع گیری سیاسی  است .
این خاطرات  براساس تقدم و تأخر تاریخی بیان شده، چون بدون شک هر تجربه ای در تصمیم گیری های آتی تاثیر گذار بوده و هر چه زمان بگذرد انتظار می رود خطا ها کمتر و پختگی بیشترشود،  چون خبر و گزارش خبری در بستر زمان اهمیت دارد و زمان نیز بدون وقفه در حال حرکت به جلو است. در این حرفه هیچ چیز از قبل قابل پیش بینی نیست که بتوان دستورالعملی برای مواجهه با آن  ارائه کرد، هر رویدادی با توجه به عناصر تشکیل دهنده آن و در موقعیت زمانی و مکانی خود نیازمند تجزیه و تحلیل و بهره برداری خبری است.

"برگ سبز" کتابی تازه برای خبرنگاران

انتهای پیام/