هلند 16 برابر درآمد کشاورزی ایران و 2 برابر عایده نفتی ایران، درآمد دارد

شنبه،۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۷
با مساحتی تنها به اندازه دو سوم خوزستان
هلند 16 برابر ایران محصول کشاورزی و 2 برابر درآمد نفتی دارد

عجیب اما واقعی/

هلند دوسوم خوزستان است اما 16 برابر ایراﻥ صادرات کشاورزی داﺭد. مدیریت صحیح و علمی کشاورزی ﺩر هلند باعث شده است این کشور 2 برابر درآمد نفتی ایران دﺭآمد داشته باشد

راز موفقیت هلند در چیست؟

داستان هلند در زمینه کشاورزی پر از درس هایی است که جهان باید فرا گیرد.

هلند، کشوری کوچک، با ۱۷ میلیون جمعیت به دومین صادرکننده محصولات غذایی جهان تبدل شده است. این کشور تقریباً از تمامی منابعی که برای کشاورزی در مقیاس بزرگ لازم است محروم است. همچنین دومین صادرکننده محصولات کشاورزی غذایی بعد از آمریکایی است که ۲۷۰ برابر بیشتر زمین کشاورزی دارد.

هلند بزرگترین صادرکننده گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز و دومین صادرکننده سبزیجات در دنیا است و یک سوم تجارت جهانی دانه های سبزیجات خوراکی نیز از اینجا سرچشمه می گیرد.

این موفقیت ها فقط در ۹۴ کیلومتر مربع گلخانه (ها) بدست آمده است. در حالی که مساحت شهر تهران ۷۳۰ کیلومتر مربع است.

اما راز موفقیت کشور هلند در چیست؟

مسئله ، استفاده از تکنولوژی های برتر و گلخانه‌های پیشرفته کشاورزی است. این تکنولوژی ها برداشت در سطح هکتار را به شدت افزایش داده است

هلند 16 برابر ایران محصول کشاورزی و 2 برابر درآمد نفتی دارد

نمونه ای از تکنولوژی های بکار رفته در هلند:

با استفاده از سنسورهای حساس، در مصرف آب برخی از محصولات کلیدی تا ۹۰ درصد صرفه جویی بعمل آمده است. در هلند ۱۵ نوع گوجه فرنگی با ارتفاع ۶ متر پروش داده می شوند که ریشه آنها نه در خاک بلکه در محلولهای مغزی قرار دارد. این درحالی است که آنها به طور کامل استفاده از آفت کشهای شیمیایی را کنار گذاشته اند.
از سال ۲۰۰۹ به بعد پروش دهندگان مرغ و دام و طیور استفاده از آنتی بیوتیک را حدود ۶۰ درصد کاهش داده اند.
کشاورزان برای تنظیم دمای گلخانه ها از انرژی زمین گرمایی (geothermal) استفاده میکنند.
کشاورزی هیدروپونیک که در آن محصولان بدون خاک و با استفاده از محلولهای مغزی رشد میکنند، مصرف آب و هزینه ها را به شدت کاهش داده است.

هلند 16 برابر ایران محصول کشاورزی و 2 برابر درآمد نفتی دارد
راز این همه پیشرفت در صنعت کشاورزی به خاطر تحقیقاتی است که در دانشگاه واخنینگن (Wageningen) صورت می گیرد. این دانشگاه بهترین موسسه تحقیقاتی جهان در زمینه کشاورزی است.

اگر آمریکا سیلیکون ولی (Silicon Valley) کالیفرنیا را به عنوان مرکز نوآوری های تکنولوژیکی دنیا در اختیار دارد، هلند نیز فوود ولی (Food Valley) را به عنوان مرکز تحقیقات کشاورزی دنیا دارد. اگر دانشگاه کالیفرنیا مرکز ثقل سیلیکون ولی آمریکاست، دانشگاه واخنینگن نیز مرکز ثقل فود ولی هلند است.

انتهای پیام/

منبع: نشنال جئوگرافیک